Hallgasd meg a legújabb Leadership Híradót
Itt van a kedvenc hírlevél-podcast kombód, ezen a szombaton 20. alkalommal érkezünk a tech világ híreivel, személyes sztorikkal, leadership vonatkozásokkal és AI-agymenésekkel.
Mai adásunkból kiderül, hogy mi történik, amikor veszel egy nagy levegőt, és kitörlöd a “második agyadnak” használt több ezer jegyzetedet; beszélgetünk a 9000 fős Microsoft leépítésről, ami egy újabb szeg az Xbox koporsójában; hogy miért nincsenek természeti katasztrófák és hogy miért problémás az OpenAI, ami az idők végezetéig őrzi a ChatGPT beszélgetések előzményeit.
Ennek az epizódnak az átiratát a bejegyzés tetején találod. Műsorainkat hallgathatod az Apple, a Spotify és a YouTube felületén, de saját lejátszódban és weboldalunkon is.
Szolgálati közlemény
Rögtön egy bejelentenivalóval kezdjük a most tényleg jubileumi huszadik Leadership Híradót: tombol a nyár, beindult a szabiszezon, így a következő hetekben a szombat reggeli adások – vagy inkább az adások szerzői – is nyári szünetre vonulnak.
Lesznek viszont írásos tartalmaink, és kéthetente érkeznek az újabb Solution Space epizódok is. Apropó: tudod, ez a támogatói különadásunk, amiről folyamatosan beszélünk, de a legutóbbit részt meghallgattad már?
Pihenjetek ti is, élvezzétek a nyarat! Bónusz balatoni naplementés kép:
Ezért engedd el a gondolatok kényszeres megőrzését és rendszerezését
A második agy avagy second brain kifejezés nem a dinókra és nem is az emberi idegrendszer egy részére utal, hanem a Zettelkasten-módszerre, aminek a lényege rémesen leegyszerűsítve, hogy folyamatosan gyűjtöd a gondolataidat, emlékeidet, ötleteidet stb. és valamilyen módszer mentén rendszerezed is azokat.
Végtelen ilyen alkalmazás jelent meg az elmúlt években, az egyik legnépszerűbb talán az Obsidian. Joan Westenberg is Obsidiant használ: több mint 10 000 jegyzetet gyűjtött össze az elmúlt hét évben. Aztán valamelyik nap gondolt egyet, és törölte az egészet.
Hogy mit tapasztalt ezután? Megkönnyebbülést. Kicsit hasonló a jelenség ahhoz, amiről párszor már beszéltünk annak kapcsán, ahogy a mobiltelefonok és üzenetküldő alkalmazások betörtek az életünkbe. Azért, mert technikailag folyamatosan elérhető vagy, nem jelenti azt, hogy tényleg mindig elérhető kell legyél. És azért, mert van lehetőséged végtelen információt gyűjteni, tárolni, rendszerezni, nem biztos, hogy szükséged is van erre.
A 100+ nyitott böngészőlapról nem is beszélve. Tudjuk, te is csak azért hagytad nyitva, mert lehet, hogy kelleni fog. A lehet, hogy kelleni fog börtönéből viszont ki lehet törni. Innen pedig már csak egy lépés a tárgyak mentén is egy hasonló megközelítés irányába lépkedni.
A dolgok elengedése fontos, és ezt mindannyian máshogy, más úton tanuljuk meg. Joan például a 7000 jegyzetének önfeledt törlésével. Ahogy a blogposztjában írta: a tudását és az emlékeit inkább megélni és reflektálni szeretné, nem rendszerezni. Erre egy hasznos módszer lehet a “morning braindump”, amiről a The Artist’s Way című könyvben is szó esik.
A Microsoft egy 9000 fős leépítéssel vert újabb szeget az Xbox koporsójába
Csendes layoff történik az Xbox termék háza táján, ám annál kevésbé csendes layoff az ezen dolgozók körében: a Microsoft 9000 embert épít le, túlnyomórészt az Xbox-on dolgozó csapatokból. Teszi mindezt úgy, hogy a cég amúgy az elvárásokon felül teljesít az elmúlt időszakban.
Mindez ráadásul nem a dolog eleje: az elmúlt másfél évben több olyan layoff is volt, ami a Microsoft játékfejlesztéssel foglalkozó részeit érintette: tavaly januárban 1900 Activision és Xbox dolgozótól váltak meg, májusban újabb 1000 embertől köszöntek el míg szeptemberben 650 Xbox-kollégától.
Habár nem mondják ki, ez elég egyértelműen a most ismert Xbox végét jelentheti, az irány pedig egyértelmű: a hordozható konzolok (pl. ASUS ROG Ally) piaca reneszánszát éli, és ebben jócskán fürdőzik a Windows, így a Microsoft is.
A Telex szerint ez már egyenesen az Xbox haláltusája.
Nincs olyan, hogy természeti katasztrófa
Remek írás jelent meg a napokban, ami kerek perec kijelenti: természeti katasztrófa nem létezik, csak természeti jelenségek. A katasztrófához az ember is kell.
Az elmúlt napok heves esőzései, viharai, beázó ablakai, Bora-szelei, egy nap alatt 15 fokot zuhanó higanyszálai kapcsán nagyon tudtunk azonosulni ezzel a gondolatmenettel. De nagyon érdekes J. Marshall Shepherd TED-előadása is, amiben arról beszél, hogy az időjárás a hangulatod, a klíma pedig a személyiséged.
Ha a semmi közepén becsap egy villám, nem beszélünk természeti katasztrófáról, csak becsapott a villám a semmi közepébe. Ha egy ház közepébe csap be, azt természeti katasztrófának nevezzük, a globális felmelegedéshez hasonlóan kicsit hibásan: a természeti jelenség akkor lesz katasztrófa, ha az ember a közelében van.
Elsőre talán offtopiknak tűnhet a téma a leadership vagy a tech világában, de mindkét anyagból rengeteg lehet tanulni tudományról, biasekről és hát legyünk őszinték: kinek kellene legkomolyabban vennie ezeket a problémákat, ha nem a vezetőknek?
Ne szeress bele a ChatGPT-be
Nem múlhat el hét az aktuális AI-agymenések kivesézése nélkül: megőrzi a ChatGPT a beszélgetések előzményeit, kisPocok képregényeket kategorizál az AI-jal, csúnya dolgok derültek ki az OpenAI-ról és egyre többen bonyolodnak érzelmi(nek gondolt) kapcsolatokba a ChatGPT-vel.
Pert nyert a The New York Times: szerzői jogi okokra hivatkozva betekintést kaphatnak az OpenAI által tárolt összes ChatGPT beszélgetésbe. Azt szeretnék megnézni, hogy valóban használtak-e NYT-cikkeket az LLM-modell fejlesztése során, és hogy használhatták-e a felhasználók a paywall kiiktatására. Egyes amerikai jogászok szerint ez kész adatvédelmi katasztrófa.
A végén csak a profit számít: több független szervezet együttműködésének eredményeként megjelentek az OpenAI-akták, amiből sok kevésbé szimpatikus dolog derül ki a cégről. Befektetői nyomás, munkavállalóknak kedvezőtlen feltételek és rengeteg érdekellentét a boardon belül.
Egyre többen alakítanak ki érzelmi kapcsolatot a ChatGPT-vel: a 444-en jelent meg az írás, amiben részletesen foglalkoznak a témával, de mi magunk is hallottunk-láttunk hasonlót. Egyesek konkrétan úgy nyilatkoznak, hogy a ChatGPT a barátjuk/barátnőjük/párjuk/szerelmük/szeretőjük.
Jégakkura osztottak büntetést a hollandok: egy nő egy jégakkut tartott az arcához vezetés közben, amit az AI-alapú képfelismerő mobiltelefonnak nézett, repült is a birság. Eheti hasztalan AI-feature rovatunkból, avagy: a ChatGPT hibázhat, fontold meg az adatok ellenőrzését!
Ez volt a 🎂 huszadik Leadership Híradó, most egy kis nyári szünet jön, de hamarosan újra találkozunk!
🧡 Like, share, subscribe: ha tetszett az epizód, nyomj ránk egy 5 csillagos értékelést, és kövess minket kedvenc podcast csatornádon:
Apple, Spotify, YouTube
💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget:
https://avkpodcast.hu/p/slack
📬 Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le bejegyzéseinkről és podcast epizódjainkról. Ha szereted, amit csinálunk, támogasd a munkánkat:
https://avkpodcast.hu/about
Share this post