Hallgasd meg a legújabb Leadership Híradót
Mostantól hírlevél is kíséri a szombatonként érkező Leadership Híradót. A tizedik, majális after, munka napját ünneplő, hosszúhétvégés epizódban rendhagyó módon csak ketten vagyunk: lélekben velünk van Lengyelországból kisPocok is, de mikrofonközelben csak Fancy és Mefi beszélgetünk.
Az epizód átiratát a bejegyzés tetején találod, műsorainkat hallgathatod az Apple, a Spotify és a YouTube felületén, de saját lejátszódban és weboldalunkon is.
Sokkoló: nem az irodai jóga vagy a gyüminap miatt lesz jól működő, reziliens a csapatod
Persze, igazán jó dolog, ha van irodai jóga, ingyen ebéd, gyümölcsnap és kávé, de ezek csak akkor működnek, ha a triviálisnak gondolt, aztán valahogy mindig elhanyagolt alapok is rendben vannak.
A legjobb embereid pedig felmondanak, ha akadályozod vagy lassítod őket. Hasonló témában írt még márciusban a Telex is: hiába az irodai jóga, ha toxikus a vezető, az emberek ugyanúgy ki fognak égni, majd le is fognak lépni.
Na de mi az a reziliens csapat, és mi kell hozzá, ha nem a gyüminap? Itt egy kiváló összefoglaló:
A reziliencia általános értelemben rugalmas ellenállási képesség, azaz valamely rendszernek – legyen az egy egyén, egy szervezet, egy ökoszisztéma vagy éppen egy anyagfajta – azon reaktív képessége, hogy erőteljes, meg-megújuló, vagy akár sokkszerű külső hatásokhoz sikeresen adaptálódjék.
Szóval igen, a reziliens csapat szinte szinonimája a jól működő csapatnak. A Coqual blogján kiváló és részletes írás olvasható arról, hogyan tudsz ilyen csapatokat építeni vagy hogyan szúrhatod ki, ha épp az ellenkezője történik.
Hat pontban összefoglalva:
Ha senki nem tudja, merre megy a csapat, ne lepődj meg, ha káosz lesz.
Legyen tiszta az elvárás, és hogy mi a csapat célja.A jó csapatokban nem csak az számít, hogy mindenki tapasztalt.
Különböző képességek, diverz nézőpontok és megközelítések, valamint a kezelhető csapatméret is elengedhetetlen.Egy tucat együtt dolgozó ember önmagában még nem lesz csapat.
Egyértelmű szerepek, a lehetőségekhez mérten független működés és stabil, ritkán vagy csak terv szerint változó csapatösszetétel épít jól működő csapatot.A bizonytalanság feleslegesen égeti az időt, a struktúra megtakarítja.
Rendszeres és jó visszajelzés, csapatnormák, retrók és egyértelmű döntéshozatal.Ha nem támogatod a csapatodat, a kiégés és a kilépés garantált.
Elismerés és a sikerek ünneplése, megfelelő információáramlás és olyan leadership, ami eltakarítja a csapat útjából az akadályokat.Ha a csapatod fél a kudarctól, sosem lesz reziliens.
A csapatban teremtsd meg a hibázás kultúráját, biztosíts lehetőséget peer coachingra (vagy akár pair codingra), és a tanulás legyen része a csapat életének.
Ha bővebben elmerülnél a témában, egy tucatnyi hasznos infót találsz a 2024-es DORA-jelentésben, illetve Fancy a Level-up Engineering Podcastben beszélgetett Adam Wolff-fal a szorosan kapcsolódó antifragile témáról.
A felelősségvállalás fontosabb mint az egyetértés?
Avagy ahogy az angol mondaná: accountability matters more than alignment. De a számonkérhetőség kevésbé népszerű kifejezés itthon, rögön az általános iskolás letolásokat juttatja sokunk eszébe.
Kivételesen LinkedIn-en találtunk értelmes kontentet, amiben arról ír a szerző, hogy a sikeres projektekhez nem elég az alignment a stakeholderekkel vagyis egy lapon lenni a döntéshozókkal, szükség van még a számonkérhetőségre is. Ha be tudod azonosítani a kulcsembereket, és van lehetőségük a projekten dolgozni, akkor az a projekt nagyobb eséllyel lesz sikeres.
Érdekes statisztika, hogy a Boston Consulting Group (BCG) szerint a “nagy projektek” 30%-ának sikerül teljesítinie az elvárásokat idő, költség és scope tekintetében. A Bain & Company azt írja, a "transzformációs” (agilis bevezetés, digitalizálás, de akár ide lehet sorolni az AI bevezetését is) projektek 88%-a nem éri el az eredeti célkitűzést. És akkor a PwC ezt még megfűszerezte azzal, hogy szerintük a cégek 2,5%-a teljesíti az összes projektjét.
A projektek és a prioritások viszont végtelen mennyiségben pörögnek a legtöbb cégben. Fancy osztott meg egy jó idézetet erről:
Energy goes where the attention flows.
Mefi pedig arról beszélt, hogy miért nem tudott egy projektet elengedni, és hogy sokszor számít a kor valamint az eddigi tapasztalat, hogy egy új munkába kevésbé adjuk bele magunkat – de közben paradox módon pont emiatt leszünk sikeresek. És akkor Csíkszentmihályi Flow-jába még bele sem merültünk.
Ezek rezonálnak a jól működő, reziliens csapatokkal is: ahol jó a flow, ott alacsony a kiégés veszélye, és reziliens csapatok épülnek.
A négy legnépszerűbb böngésző elveszítheti a finanszírozása 80%-át
Mefi szúrta ki a hírt, hogy a Firefox, a Safari, az Edge és végeredményben a Chrome finanszírozása is veszélybe került.
A Google évente kb. 18 milliárd dollárt fizet az Apple-nek és 450 millió dollárt a Mozillának, hogy a Google legyen az alapértelmezett keresőmotor a Safariban és a Firefoxban. Ez az összeg a Firefoxot fejlesztő Mozilla bevételének 83%-át, míg az Apple Safari büdzséjének 60%-át teszi ki.
A Microsoft Edge valójában egy “white label” másolata a Google Chrome-nak, az alapul szolgáló “Chromium”-ot a Google fejleszti, de a Microsoft is sokat tesz hozzá a nyílt forráskódú repóhoz.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma szerint meg kellene tiltani a Google számára, hogy keresőmotorra vonatkozó megállapodásokat kössön a Mozillával és az Apple-lel, mivel közvetlen versenytársak. A Google valószínűleg veszíteni fog az ügyben, ami mind a négy böngészőt súlyosan érintheti, szóval a nap végén ez egy senki sem nyer szitu.
Itt pedig engedjétek meg, hogy ajánljuk Mefi kedvenc böngészőjét, a szintén Chromiumra épülő Arc-ot. Ha neked is van kedvenc böngésződ, gyere és oszd meg velünk az AVK Slacken!
Zuckerberg szerint a Meta AI chatbotja tökéletes barátod lesz – és egyéb heti AI agymenések
Mivel kisPocok AVK-szabadságon van, ma nem hozott nekünk haszontalan AI feature-t, mi azonban összeszedtük a hét legnagyobb AI agymenéseit.
Van egy ezeréves összeesküvési elmélet, miszerint az eredeti internet nagyjából a kétezeres évek elején “meghalt”, és azóta nincsen rajt’ élő ember által írt tartalom, csak generált, újraposztolt, mesterségesen létrehozott dolgok.
Ez a konteó most úgy néz ki, hogy az AI-jal (lásd Reels az Instán, tele van AI-generált videókkal) kezd valóság lenni, ráadásul a TikTok “AI influenszereket” kínál üzleteknek, ami valószínüleg nem sokat javít a helyzeten.
Volt még egy csodálatos hír kishazánkból is: kiakadtak a diákok, miután mesterséges intelligenciával készült munka nyerte a MOME grafikai pályázatát – írja a Telex. Itt a csodálatos mű, a MOME szerint “nem vették észre”, hogy AI munkáról van szó:
Közgazdászok szerint viszont a generatív AI (nem csak a kép- és videó-, de a szöveggenerálást is beleértve) eddig minimális hatással volt a munkahelyekre és a bérekre, az iparági hype ellenére. Az AI-chatbotok széles körű elterjedése nem járt együtt jelentős gazdasági előnyökkel: amíg időt takarítanak meg a felhasználóknak, egyben új feladatokat is teremtenek, amelyek ellensúlyozzák a termelékenységi nyereségeket.
Szóval, az aktuális válasz az elveszi-e a munkámat az AI kérdésre ma éppen az, hogy nem veszi el.
De ezek az agymenések sem mentek akkorát, mint amit a Meta alapító CEO-ja, Mark Zuckerberg mondott: szerinte egy amerikainak átlagosan 3 barátja van, pedig kb. 15-re tartana igényt. Azonban aggodalomra semmi ok: a Meta AI chatbotja szerinte betölti majd ezt az űrt, és mindenkinek kiváló barátja lesz! (Végső soron, ez talán egy haszontalan AI feature-nek sem utolsó.)
Ezekről beszélgettünk a tizedik Leadership Híradóban. Tartsatok velünk legközelebb is!
🧡 Like, share, subscribe: ha tetszett az epizód, nyomj ránk egy 5 csillagos értékelést, és kövess minket kedvenc podcast csatornádon:
Apple, Spotify, YouTube
💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget:
https://avkpodcast.hu/p/slack
📬 Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le bejegyzéseinkről és podcast epizódjainkról. Ha szereted, amit csinálunk, támogasd a munkánkat:
https://avkpodcast.hu/about
Share this post