AVK ⚡ Anonim Vezetők Klubja
AVK – Anonim Vezetők Klubja
Leadership Híradó #19: Csaló-e az ember, ha egyszerre húsz helyen dolgozik?
0:00
-58:10

Leadership Híradó #19: Csaló-e az ember, ha egyszerre húsz helyen dolgozik?

Ez itt a Leadership Híradó, hetente érkező rövid műsorunk, ahol tech és leadership hírekről, valamint a minket éppen foglalkoztató szakmai témákról beszélgetünk.

Hallgasd meg a legújabb Leadership Híradót

Itt van a kedvenc hírlevél-podcast kombód, ezen a szombaton már 19. alkalommal érkezünk a tech világ híreivel, személyes sztorikkal, leadership vonatkozásokkal és AI-agymenésekkel.

Bár eddig is éreztük, most már tényleg beütött a nyár, tombol a szabiszezon, butított okosórák gyerekeknek, egyre menőbb az analóg, 20 helyen dolgozik a 10x engineer, csodálatos gyümölcs az alma, több száz embert építhet le a győri Audi, nincs jó LLM-alapú prediktív billentyűzet iOS-re és lángjánál nagyobb a füstje az AI-kütyünek.

Ennek az epizódnak az átiratát a bejegyzés tetején találod. Műsorainkat hallgathatod az Apple, a Spotify és a YouTube felületén, de saját lejátszódban és weboldalunkon is.


Minden trendi, ami nem digitális

Jót beszélgettünk arról, hogy a mostani gyerekek vajon mikor kapnak saját okostelefont, és hogy vajon ők is keresik-e majd az analóg élményeket, hasonlóan a Z generáció fiataljaihoz. A téma apropója egyrészt az egyre népszerűbb analóg fotózásról szóló Qubit-cikk, másrészt kisPocok gyerkőcének vásárolt “buta okosórája” adta.

Jó pár Leadership Híradóval ezelőtt már beszéltünk róla, hogy milyen népszerűek a buta telefonok, és hogy vajon milyen hatással van az extra biztonság a privát szféránkra. A most harminc-egynéhány évesek gyerekként mobil, okosóra, GPS nélkül mentek el otthonról, míg most a szülők szinte lépésről lépésre követhetik, merre jár a csemete. Tényleg olyan napokat élünk, hogy akaratlanul is Black Mirror epizódokat juttatnak eszünkbe a történések.

Ha pedig tomboló nyár, ismét ajánljuk magunkat:

  • Vegyétek ki a szabitokat: még a második évadban beszéltünk róla, hogy üres pohárból nehéz tölteni, így vezetőként különösen fontos, hogy szabira menj, illetve buzdítsd erre a csapatodat is. (Azért az on-callt beszéljétek meg!)

  • Megjelent az új Solution Space epizód: amiben arról beszélgettünk, hogy vajon tényleg máshogy dolgoznak-e a Gen Z kollégák, és hogy mit tehetsz, ha a Gen Z kollégád elsírja magát és nem fogadja a visszajelzésedet. Ezeket az epizódok csak támogatóinknak érhetőek el, akiket ezúton is hálával üdvözlünk!


A kiváló fejlesztő, aki egyszerre dolgozott főállásban az összes startupnál

Nagyot ment a héten egy – máskülönben ügyes, csapatban jól dolgozó, a legtöbb interjúztató szerint “kiváló team fit” – szoftverfejelsztőről, aki gondolt egyet, és majdnem az összes Y Combinator startuphoz jelentkezett. Ezzel önmagában nem is lenne gond, de az ajánlatok jelentős részét el is fogadta.

Az overemployed kifejezésről mi is beszéltünk már korábban: a remote munkavégzés most új táptalajt adott az erre kevésbé figyelő cégeknél, hogy egy fejlesztő akár egyszerre több helyen is dolgozzon. Persze ehhez kell az USA is, ahol bizonyos államokban ezt lehet, és ráadásul semmilyen tájékoztatási kötelezettség sincs. Míg Magyarországon a több párhuzamos munkaviszonyt nem tiltja a Munka Törvénykönyve, tájékoztatási kötelezettsége viszont mindkét félnek van.

A történet jelenleg azért is ment nagyot, mert az egyik founder valahogy rájött a turpisságra, kiírta Twitterre, és ugyan eleinte nem pörgött fel a téma, a srác hirtelen elkezdte tucatjával kapni a DM-eket más cégektől arról, hogy a szoftverfejlesztő éppen náluk is interjúzik vagy dolgozik.

Orosz Geri remek összefoglalót írt a történetről, a témában pedig a Reddit egyik bugyra is sok érdekességet tartogat.

Sajnos ez újabb fekete pontot vet a remote munkavégzésre, miközben a munkavállalónak ebben a történetben ugyanakkora felelőssége van az ilyen esetek kiszűrésében.


Egyetek almát!

A napi offtopikot az almák adják. Mefi dobta be, hogy náluk a vízivást népszerűsítő belső Slack csatornán volt egy népszerű thread arról, hogy mennyire tökéletes uzsonna az alma.

Amíg az ember nem kezd kísérletezni az amúgy kevésnek nem nevezhető almafajtával, addig nem feltétlen gondolja végig ennek a remek gyümölcsnek a zsenialitását.

Fun fact: a legtöbb almafajta licenszelt, és olyan weboldala van, mintha legalább a legújabb Apple termék bemutatójának landingjét látnánk.

A Cosmic Crisp® (Mefi jelenlegi kedvenc) almafajtának például ilyen vagány az ottlapja:

Ha te is elindulnál az almaevés rögösnek nehezen nevezhető útján, kedves olvasó-hallgató-nézőnk, ajánljuk még neked az Apple Rankings oldalt, ahol teljesen szubjektív, de némileg vicces módon veszik górcső alá a különböző fajtákat. Fancy pedig ajánlotta a The Botany of Desire filmet (könyv is van!), ami arról szól, hogy az emberek a háziasított gyümölcsökkel és zöldségekkel hogyan alakítottak ki reciprok viszonyt, hasonlóan a beporzókhoz és növényekhez.


Hasztalan AI-kütyü és egy óriási rés a magyar AI-piacon

Továbbra is hatalmas igény lenne (Mefinek biztosan) egy jól működő prediktív iOS-billentyűzetre. Végre egy terület, ahol az LLM-ek valóban hasznosak lennének, de amíg sajnos ez triviális és beépített szolgáltatás angol nyelven, addig ez a fránya és követhetetlen ragozásokkal teli magyar nyelvre már egyáltalán nem ilyen egyszerű. Isszuk is a levét!

Mai hasztalan AI feature-ünk pedig egyértelműen a múltkoriban már részben említett Humane AI-kütyü, ami a review-k szerint ígéretes és izgalmas képességekkel kecsegtet – csak éppen a valóságban ezekből semmit sem tud.

Ez volt mára a Leadership Híradó, jövő héten ugyanitt!


🧡 Like, share, subscribe: ha tetszett az epizód, nyomj ránk egy 5 csillagos értékelést, és kövess minket kedvenc podcast csatornádon:
Apple, Spotify, YouTube

💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget:
https://avkpodcast.hu/p/slack

📬 Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le bejegyzéseinkről és podcast epizódjainkról. Ha szereted, amit csinálunk, támogasd a munkánkat:
https://avkpodcast.hu/about

Discussion about this episode

User's avatar