Hallgasd meg a legújabb Leadership Híradót
Tizenkettedik alkalommal jelentkezünk szombatonként érkező podcast epizódunkkal és hírlevelünkkel. Többek között lesz szó arról, hogy mennyire hisz a MOL a személyes jelenlét erejében; a világ legértelmetlenebb re-branding kampányáról; a kényelem áráról, az AI egyetemistákra gyakorolt hatásáról és bónuszként néhány programot is ajánlunk!
Az epizód átiratát a bejegyzés tetején találod, műsorainkat hallgathatod az Apple, a Spotify és a YouTube felületén, de saját lejátszódban és weboldalunkon is.
Szolgálati: közlemények
Szerdán reggel érkezik a 36. AVK Podcast: ez a havonta megjelenő, adott témát alaposabban körbejáró, hosszabb műsorunk legújabb része.
Arról fogunk beszélgetni, hogy hogyan őrizhetjük meg saját és csapataink mentális egészségét egy egészségesnek kevésbé, turbulensnek annál inkább nevezhető világban.
Egy darabig a havi epizódjainkkal a tavalyihoz hasonló módon nyári szünetet tartunk: a 37. epizód szeptemberben, iskolakezdés után érkezik, de a heti Leadership Híradó addig is velünk marad.
Két hét múlva Craft-konferencia: még van néhány jegy, gyertek, mi is ott leszünk!
Végezetül pedig társadalmi célú felhívásunk: május 20-áig még rendelkezhettek adótok 1+1%-ával. Az elmúlt napok híreinek fényében ez most különösen fontos, támogassatok ti is egy nektek szimpatikus szervezetet.
Hiszünk a személyes jelenlét erejében
A héten jött a hír: megszünteti a MOL Magyarország cégcsoport az otthoni munkavégzést. Teljesen. Kész, vége, nincs több mackónadrágos-hómofiszos nap.
Hogy eddig mennyit lehetett otthonról dolgozni a MOL-alkalmazottaknak? Egyetlen napot. Ezt a teljesítményromboló kiskaput zártok most be végleg a dolgozóik előtt.
Szívhez szóló levélben még egy indoklást is írtak:
Hiszünk a személyes jelenlét erejében és abban, hogy akkor hozzuk a legjobb megoldásokat, akkor tud a tehetség legjobban kiteljesedni, amikor együtt vagyunk és közösen gondolkodunk.
Amivel önmagában mi is egyetértünk… na de, ha ez a kiteljesedés nem valósul meg, és a legjobb megoldások is elmaradnak heti négy együtt töltött nap során, akkor ott lehet, hogy valami amúgy sem működik kiemelkedően.
Vagy inkább arról van szó, és pont ez a magyarázat teszi hihetőbbé, hogy a dolog hátterében a 2022-ben átadott irodaház (tudjátok, ez az a torony, amit mindenhonnan lehet látni a városban) kihasználatlansága áll.
Az otthoni munkavégzés legnagyobb ellenségei az irodaház-üzemeltetők és -építők? Vagy az a fránya büdzsé, ami jó esetben nem hazudik?
A kényelem ára: kockázat nélkül nincs fejlődés
Comfort is costing you: kisPocok hozta a posztot, ami arról mesél, hogy a firmware-szintű ösztöneink, amik életben tartanak minket, egyben hátráltatják is a fejlődésünket.
Valószínűleg mindenkire, aki épített vagy elért valamit, és most felnézel rá, egy ponton furcsán, “te tényleg ezt akarod csinálni?” tekintettel néztek az emberek.
A szerző szerint három szintje van a kockázatnak:
Minimális kockázat: “majd egyszer” csinálsz valamit. Minden jó, ahogy van, biztonságban vagy.
Buta kockázat: stratégia, gondolkodás és tervezés nélkül beleugrasz valamibe, mert félsz, hogy kimaradsz.
Okos kockázat: tervezett, racionális, és kellően körüljárt döntést hozol.
Mindehez még egy jópofa képlet is tartozik:
Ennek kapcsán pedig jót merengtünk (mit merengtünk, ranteltünk) a kényelmi díj intézményéről, amit valójában mindenki félreért: az online vásárolt jegy esetében, amit te nyomtatsz ki otthon, a kényelmi díj nem arról szól, hogy neked kényelmesebb így, hanem arról, hogy a jegykibocsátónak kényelmesebb, hiszen nem kell irodát fenntartania, nyomtatót üzemeltetnie, papírt vennie stb. (Vajon a kényelmi díjat bevezetők is hisznek a személyes jelenlét erejében?)
A legértelmetlenebb rebranding kampány
Az elmúlt 5 évben talán most ötödjére változtatják meg az HBO streaming-szolgáltatásának a nevét: HBO GO után volt HBO Now, aztán lett HBO Max, aztán csak Max, és most újra HBO Max.
Két szempontból amúgy érdekes a sztori leadership irányból: egyrészt aki ezt ötödjére is el tudta adni, annak szeretnénk a meggyőzési technikák workshopján részt venni; másrészről menő, hogy bevállalják a változtatást, a bukást és a vissza-változtatást. Ilyen az igazi hibázás kultúrája!
Szerencsére a social médiásuk is viccesre vette a figurát.
Az AI egyetemistákra gyakorolt hatása
A héten sem maradhat el a már szokásosnak tekinthető AI-kibeszélőnk, most egyetemes csavarral a sorok között.
Kell-e diploma egy szoftverfejlesztőnek, vagy úgy általában az IT-s szakmában? Nagy kedvencünk, Charity Majors írt egy kiváló bejegyzést a college dropout jelenségről. Ő egészen odáig ment, hogy egy ponton azt gondolta: csak a hülyék csinálnak IT-s diplomát.
Nem mellesleg az egyetemről kiesett emberek nem védekezésből mondják, hogy nem bánják: sokaknak ez pontosan az a kockázat volt, ami akkor óriási hibának vagy hülyeségnek tűnhetett, de utólag visszanézve a siker első lépése volt.
Lazán kapcsolódik, hogy Mefi elcsípett egy ZH utáni beszélgetést, amiben néhány egyetemista azt ecsetelte, hogyan használták puskázásra a ChatGPT-t dolgozatírás közben.
Amiből azért adódik a kérdés: vajon mennyire elavult az a számonkérési módszer, amit ChatGPT-vel könnyen lehet hackelni? És ez mennyire teszi elavulttá az egyetemek IT-s képzéseit? Sokat beszélünk róla, hogy elveszi-e a munkánkat az AI és hogy miként alakítja át, de az is egy érdekes szög, hogy miként alakítja majd át az oktatást.
Volt még szó arról, hogy:
Az Egyesült Királyságban több előadóművész (köztük Paul McCarthny és Dua Lipa is) sürgetik a szigorúbb szerzői jogi védelmet az AI traininggel szemben.
A tavaly novemberben az összes ügyfélszolgálatosát elküldő és AI-ra cserélő Klarna most újra toboroz, és levonta a tanulságokat.
Óriási az innováció az Ubernél: feltalálták a tömegközlekedést, ismét teljes a kör, pont mint az HBO Max átnevezésével!
Körbeért az AirBnb is: a CEO legújabb kattanása, hogy “mindenes” platformot építsen, mindezt AI concierge szolgáltatással.
Programajánló
Inkább hétvégi, nem kifejezetten szakmabeli programajánlónk, a kikapcsolódás és feltöltődés jegyében:
A nem ok nélkül felkapott Margit-negyedben többek között színházi előadásokkal, kiállításokkal, koncertekkel, irodalmi eseményekkel, designer sétákkal és nyitott házas programokkal várják május 18-ig a Helló Margit! fesztivál látogatóit, Fancy is ott lesz!
Elindult az OFF-Biennále, ahol június 15-ig több mint 40 programmal és 15 kortárs kiállítással várják az érdeklődőket, Mefi is tervez kinézni!
🧡 Like, share, subscribe: ha tetszett az epizód, nyomj ránk egy 5 csillagos értékelést, és kövess minket kedvenc podcast csatornádon:
Apple, Spotify, YouTube
💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget:
https://avkpodcast.hu/p/slack
📬 Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le bejegyzéseinkről és podcast epizódjainkról. Ha szereted, amit csinálunk, támogasd a munkánkat:
https://avkpodcast.hu/about
Share this post