AVK ⚡ Anonim Vezetők Klubja
AVK – Anonim Vezetők Klubja
Leadership Híradó #11: A legfontosabb manager skill és a HR szakma időszerű halála
0:00
-1:10:59

Leadership Híradó #11: A legfontosabb manager skill és a HR szakma időszerű halála

Ez itt a Leadership Híradó, hetente érkező rövid műsorunk, ahol tech és leadership hírekről, valamint a minket éppen foglalkoztató szakmai témákról beszélgetünk.

Hallgasd meg a legújabb Leadership Híradót

Harmadik alkalommal is töretlenül kíséri a szombati Leadership Híradó epizódunkat újdonsült hírlevelünk. A 11. részben újra hárman beszélgettünk, most épp a legfontosabb EM képességről, a HR szakma haláláról és újraszületéséről, az agyunkat megnyugtató repetitív feladatokról és még sok minden másról.

Az epizód átiratát a bejegyzés tetején találod, műsorainkat hallgathatod az Apple, a Spotify és a YouTube felületén, de saját lejátszódban és weboldalunkon is.


Miért hiányzik a “common sense”?

Még a múltkori, gyüminapos 10. rész kapcsán jött egy kérdés Twitteren:

A HR-esek és managerek jó részének, miért hiányzik a common sense?

Twitter poszt

A kérdést azért könnyű megválaszolnunk, mert mi is sokszor tapasztaljuk ezt, és nagyjából pont emiatt indítottuk el a podcastet:

  • a legtöbb manager nem kap semmilyen támogatást vagy képesítést, mielőtt kinevezik,

  • sok HR-es és manager “parancsot teljesít”, a saját munkáját féltve,

  • ezeket a parancsokat pedig sokszor olyan vezetők adják ki, akik sosem dolgoztak alkalmazottként.

Ezek pedig nagyon gyorsan körbeérnek a gyüminappal és egyéb teljesen indokolatlan jelenségekkel, amiktől sokan csak a fejünket fogjuk.

Itt az ideje a most ismert HR szakma halálának… és újjászületésének

Nyilván drámai headline, de nem mi mondtuk, hanem a Disruption Space blogon vesézték ki, hogy miért nincs jó híre a HR-nek.

A szakmai világ jelentős része szerint habár pufognak a hangzatos kifejezések, valójában a legtöbben csak felesleges túráztatásnak érzik a HR által kreált intézményeket.

Igen, ez mondjuk pont ugyanannyira pejoratív mint a “szandál zoknis interoverált számítógépes ájtísok”, de nehéz is a dolga a HR szakmának: pont mint az IT, nagy terület, és a recruitmenttől a bérszámfejtésig mindent egybesuvaszt a nem ebben dolgozó ártatlan áldozat.

És hogy ez kit zavar leginkább? Azokat a HR-eseket, akik amúgy próbálnak a szakmájuk kevésbé jó megítélésén javítani. Ezeket a sorokat nem konkrét embereknek szólnak: dolgoztunk-dolgozunk rengeteg jó HR-essel, Fancy maga is volt ezen a területen, a jelenség viszont tényleg itt van velünk a szobában.

Főként azért, mert a HR sokszor egyedül, a dolgozók és vezetők nélkül hoz be olyan eszközöket, megoldásokat, rendszereket, amik valójában nem értéket, csak felesleges munkát teremtenek, és a nap végén managereknek kell bevezetni, majd adott esetben használhatóvá tenni.

Na, hát talán ezért hiányzik a common sense, ezért rossz a HR szakma sajtója és pont ezért lenne itt az ideje, hogy ezt a most ismert területet a leleményesebb benne dolgozók lebontsák és újraépítsék.

A legfontosabb, mégis legkevésbé értékelt (Engineering) Manager képesség

Tartani az iramot, és nem belefulladni a végtelen információba, Slack üzenetbe meg e-mailbe. Avagy ahogyan angolszász kollégáink mondanák: staying on top of things.

És milyen igaz: nem igazán ezt (vagy nem így) kérdezgetjük egy EM-interjún, de közben talán az egyik legjobb módja a bizalom építésének, ha a vezetőd:

  • emlékszik arra, amit mondtál neki vagy kértél tőle,

  • reagál, válaszol, megold mindent, amivel kapcsolatban megkerested

  • és belátható időn belül megválaszolja az összes Slack üzenetet vagy e-mailt.

Biztosan ezekre is most úgy nézel kedves nézőnk-olvasónk-hallgatónk, hogy “de hát ez alap”, mi most mégis invitálunk téged, hogy gondold végig, hányszor okoz ez a téma nehézségeket a mindennapi munkád során. Ráadásul nem csak managereknek: a legtöbben a három legnagyobb kihívás között említik, különösen remote környezetben.

Ennek kapcsán beszélgettünk a Getting Things Done (GTD) és a Second Brain módszerekről, valamint egy tucatnyi egyéb túlélőcsomagos megoldásról, ami nekünk segít a víz felszínén maradni.

Az agyunknak szüksége van az egyszerű, repetitív feladatokra, és a heti hasztalan AI feature

Erre a hétre is jutott AI téma, most egy kifejezetten ígéretes felfedezéssel indítunk: kutatók mesterséges intellegencia segítségével képesek előre jelezni az Alzheimer-kórt.

Jurgen Appelo (egy tucatnyi jó szakmai könyv szerzője, ugyanitt ajánljuk azokat is) pedig arról írt, hogy habár a legnagyobb potenciál abban van AI fronton, hogy csökkenteni tudjuk a repetitív, egyszerű, unalmas feladatokat, hogy aztán több időnk maradjon az érdekes, izgalmas, innovatív kihívásokra.

Azonban ezek a feladatok olyanok az agyunknak, mint a kontextusváltás: pihentetőek. És jól hangzik a pörgős feladatokon dolgozni, de nem tudjuk folyamatosan végtelen adrenalin-mámorban tartani az agyunkat, szóval óvatosan az AI automatizációkkal!

Na és az AI feature: nincs időd rendszeresen telefonálni az idős, egyedül élő nagyidal? Semmi gond, itt az inTouch.family, egy AI-vezérelt eszköz, ami magától felhívja őt napi szinten, és stimuláló beszélgetést folytat vele! Ez a hét sem múlik el Black Mirror epizód nélkül, úgy néz ki, a valóság már keményebb mint onnan bármelyik rész.


Ezekről, és arról beszélgettünk a 11. Leadership Híradóban, hogy mit csinált kisPocok Lengyelországban, miket tanult Fancy a Budapest Science Meetupon, Mefi céges rendezvényes kalandjairól és hogy miként értékelődött fel mostanában az “unalom” meg a semmittevés. Tarts velünk legközelebb is!


🧡 Like, share, subscribe: ha tetszett az epizód, nyomj ránk egy 5 csillagos értékelést, és kövess minket kedvenc podcast csatornádon:
Apple, Spotify, YouTube

💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget:
https://avkpodcast.hu/p/slack

📬 Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le bejegyzéseinkről és podcast epizódjainkról. Ha szereted, amit csinálunk, támogasd a munkánkat:
https://avkpodcast.hu/about

Discussion about this episode