Hallgasd meg a legújabb Leadership Híradót
Valamelyest rendkívüli epizóddal és hírlevéllel érkezünk, ugyanis csütörtökön és pénteken a 2025-ös Craft konferencián jártunk.
Mennyire téma most az AI egy szoftverfejlesztéssel foglalkozó konferencián? Vannak-e új és izgalmas témák? Mennyire diverz a szakmánk? Sok-e a pályakezdő fiatal? Ezekről beszélgettünk a 14. Leadership Híradóban.
Ennek az epizódnak az átiratát a bejegyzés tetején találod. Műsorainkat hallgathatod az Apple, a Spotify és a YouTube felületén, de saját lejátszódban és weboldalunkon is.
Már szinte haza járunk a Craftra
A Craft konferencia talán nem ismeretlen a kedves néző-hallgató-olvasónak: Kelet-Európa legnagyobb szoftverfejlesztéssel és kapcsolódó témákkal foglalkozó eseménye, ami ráadásul egy magyar sikersztori is.
Az ősidőkben a első három híres startup, a Prezi, a Ustream és a LogMeIn együttműködéséből létrejött rendezvényt ma már a minket is szponzoráló CraftHub szervezi, és az elmúlt 11 év alatt a szervezők mindent tökéletesre csiszoltak.
Kicsit olyan megérkezni a helyszínt biztosító Vasúttörténeti Parkba, mint a Sziget fesztiválra: itt nincs K-híd, de ahogy sétálsz be a nagy vonatok között, mindennek tudod a helyét, minden ki van találva, mindenhol otthonosan mozogsz.
A Craft határozottan a legjobb lehetőség arra, hogy szakmabeliekkel találkozz: az időnk nagy részét mi sem feltétlen az egyébként érdekes előadások hallgatásával, hanem az óriási területen vegyülő rengeteg régi és új ismerőssel beszélgetve töltöttük.
Nem volt ez másként idén sem, szombati hírlevelünk és podcastünk pedig remek lehetőséget biztosít nekünk arra, hogy jól elmeséljük élményeinket!
Kedvenc Craft előadásaink
Mindhárman nagyjából 15 éve járunk különböző szakmai rendezvényekre. Ennyi idő után nem egyszerű feladat, hogy az ember valami újdonságot találjon, és ez egy kicsit azt is formálja, hogy milyen szemmel és füllel figyeltünk a prezikre.
Kent Beck: The Forest & The Desert Are Parallel Universes
Jó példa erre az első nap keynote (kulcsjegyzet!) előadása, amelyben Kent Beck (tudod, ő találta ki az Extreme Programming módszertant) az erdő és a sivatag különbségeivel mutatta meg, hogy két közelinek tűnő, mégis távoli világ tulajdonságait hogyan lehet behozni a szoftverfejlesztő csapatok világába.
Mefi fejtette ki, hogy míg ott helyben annyira nem ragadta meg az előadás, utána mégis kicsit berántotta a gondolatit, pontosan azért, mert 15 év konferenciára járás után nem feltétlen a gyakorlati tanulnivalókat kell keresni, és ilyen tekintetben jó volt egy kitekintő, inkább történet mesélésre építő előadás.
Dennis Nerush: Engineering Management in the AI era
Dennis Nerush korábbi blogposztjából sokat beépített ebbe az előadásba, és amíg a keynote tényleg egy magas szintű, elgondolkodtató, kérdéseket körbejáró prezentáció volt, addig ez egy ízig-vérig gyakorlati előadás, repkedtek az azonnal bevethető eszközök és módszertanok.
Nerush szerint kár nem használni az AI-t EM-ként: itt van körülöttünk, ha homokba dugjuk a fejünket, akkor csak lemaradunk. Erős és jó gondolat volt tőle, hogy az emberekre túlnyomórészt igaz, hogy emberekkel akarnak beszélni, és az AI-jal problémákat megoldani. Ezen az analógián egy EM tudja hatékonyabban végezni a munkáját az AI segítségével, de a nap végén ő fog leülni beszélgetni valakivel.
Erre például hasznos lehet az általa készített Feedback Coach custom GPT, amely az előre megírt és végiggondolt feedback megigazításában, kiegészítésében stb. segít.
Két új érdekes toolt is hallottunk: a Gamma egy izgalmasnak ígérkező prezentáció készítő, ami a mesterséges intelligencia varázslatos erejével segít csinos és jól megfogalmazott preziket készíteni, míg a Wispr Flow egy AI-alapú szövegfelismerő, ami az ígéret szerint a gépeléshez képest 3x gyorsabb és hatékonyabb a diktálást biztosít.
Daniel Terhorst-North – Shaped by Demand: The Power of Fluid Teams
Ez az előadás kicsit vegyesen volt high-level és közben nagyon hands-on is. Kifejezetten szerettük, ahogyan Dan North maga is ironikusan beszélt arról a végtelen világmegváltó módszertanról, amiknek mindig ugyanaz a célja: hogyan tudunk hatékonyan szoftvert fejleszteni.
Az innen hozott kedvenc gondolatunk, hogy a legtöbb cég az igényeket próbálja ráerőltetni a meglévő, “régóta jól működő” csapatokra, miközben sokkal inkább a csapatokat kellene az igényeknek megfelelően építenünk, ami akár azzal is járhat, hogy gyakran és gyorsan változnak a csapatszerkezetek.
Simon Wardley második napi keynote-jában több erős gondolat is volt, minket főként az fogott meg, hogy miként hoz az AI versenyelőnyt a most induló cégeknek és termékeknek, valamint az a megközelítés, hogy az architektúra tervezés valójában egy wishful thinking, a valóságban viszont a kód lesz az architektúra.
És idén is volt Pat Kua, aki az EM-világ trendjeiről beszélt: gondolnánk vagy nem, az AI éppen nagyban alakítja át a szakmánkat, ugyanis egyre jobban látszódik az a minta, hogy a szűkölő management réteg sokkal inkább univerzális és esetenként kifejezetten hands-on managereket követel.
A szakma diverzitása, a fiatalok hiánya és az AI betörése
Arról is beszélgettünk, hogy mennyire jó látni, ahogy egyre sokfélébbek a konferenciákon résztvevők és úgy általában is a szakma. Nagyon más a mostani Craft közönsége, mint az első alkalommal 2014-ben és szinte évről évre egyre diverzebb a közönség.
Saját megfigyeléseink alapján mintha kevesebb lenne a fiatal pályakezdő – ez határozottan egy olyan területnek tűnik, amibe az AI belemarta a vasfogát.
És hogy mennyire lengte körül az AI az idei Craftot? Elég csak megnézni, hányszor említettük ebben a hírlevélben. Nem is csak az előadások, a résztvevők szintjén is: szinte minden sarokban, minden kiállítónál, minden kávészünetben és persze minden előadásba ott volt az AI. Captain obvious? Lehet, de jól mutatja, hogy ez a téma már a mainstreamnél is mainstreamebb.
🧡 Like, share, subscribe: ha tetszett az epizód, nyomj ránk egy 5 csillagos értékelést, és kövess minket kedvenc podcast csatornádon:
Apple, Spotify, YouTube
💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget:
https://avkpodcast.hu/p/slack
📬 Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le bejegyzéseinkről és podcast epizódjainkról. Ha szereted, amit csinálunk, támogasd a munkánkat:
https://avkpodcast.hu/about
Share this post