AVK ⚡ Anonim Vezetők Klubja
AVK – Anonim Vezetők Klubja
Leadership Híradó #09: Mit tanulhatsz a vezetődtől, ha utálod
0:00
-56:52

Leadership Híradó #09: Mit tanulhatsz a vezetődtől, ha utálod

Ez itt a Leadership Híradó, hetente érkező rövid műsorunk, ahol tech és leadership hírekről, valamint a minket foglalkoztató témákról beszélgetünk.

A húsvéti szünet után érkezünk a Leadership Híradó 9. részével, amit most első alkalommal hírlevél is kísér!

Szolgálati közlemény: a költözés során volt egy kis fennakadás, emiatt ez az epizód eredetileg nem jelent meg Spotify-on és YouTube-on, amit most elvileg sikerült orvosolnunk.

AVK híreink és újdonságaink

Megújult a weboldalunk (régiesen mondva ottlapunk), amit változatlanuk az avkpodcast.hu címen érhettek el. Elköltöztünk a Substackre, de ennek az egyébként unalmas technikai részletnek több érdekes oka is van:

  • tervezünk néha-néha írásos tartalmakat is megosztani,

  • szeretnénk lehetőséget adni azoknak, akik támogatnák a munkánkat

  • és hamarosan érkezik a Solution Space, legújabb műsorunk, amit csak támogatóink hallgathatnak majd.

A dolog már régóta tervben volt, de – ahogy azt remélhetőleg a kedves hallgató is tapasztalhatta – idén eléggé belehúztunk az AVK-s világuralmi terveink végrehajtásába, aminek ez a következő állomása.

Erről és még sok más izgalmas dologról is írtunk az első blogbejegyzésünkben.

Leadership Híradó #09

Volt már bad hire élményed?

Személyes élmény nyomán hozta kisPocok a témát: milyen az, amikor minden jónak tűnik a jelölttel, lehet van valahol egy pici érzés, miszerint mégsem ő az igazi, de csak jóval később – jellemzően a próbaidő után – derül ki, hogy a sztori sajnos félrement.

Ilyenkor aztán jöhet a retró: mit csináltunk rosszul, hogyan kerüljük ki ezt legközelebb.

De vajon ki tudjuk-e kerülni? Fancy például – az agykutató válaszol – megjegyezte, hogy habár azt gondoljuk, jobban ismerjük az embereket, mint az átlag, pontosan annyira nem ismerjük őket, mint az átlag. Avagy kvázi még a magát legjobb emberismerőnek vallók is valószínűleg tévednek, amikor ezt állítják, és valamennyire el kell fogadnunk, hogy hajtanak minket a biasek, ami miatt nem tudjuk tökéletesen felmérni, hogy milyen ember ül velünk szemben.

Nagy sztár a STAR method ezekben a vészterhes AI időkben

Van cserébe van egy tucat jó interjúzós módszer (például a STAR kezdésnek kiváló), ami segít felmérni, hogy mennyire találkoznak az elvárások, de ettől függetlenül is mindig benne lesz a pakliban, hogy nem sikerül.

Na és a fake AI interjúk?

Újra ilyenek lesznek az interjúk? (Pixabay)

Nem is sejted, de lehet, hogy az interjúalany, akivel hétfőn találkozol, valójában nem létezik, csak egy jól koordinált AI-átverés. Hogyan tudod ezt kiszúrni? Néhány vonalvezető:

  • Pontosan ugyanolyan dolgokat említ az önéletrajzában, amit keresel.

  • Gyanús virtuális háttér (jellemzően sok mozgó emberrel), amit kérésre nem kapcsl ki a jelölt.

  • Ha megkéred a jelöltet, hogy tegye a kezét az arca elé és integessen, nem tudja megtenni. (És nem, nem azért, mert nincs keze.)

  • Természetellenes válaszok, furcsa nyelvezet, tankönyvi megoldások, konkrét példák hiánya.

A lista tulajdonképpen végtelen, ahogy okosodik az AI, úgy nehezedik a terep. És sajnos van egy félő gondolat, miszerint ez egy újabb remek apropót ad a “vissza az irodába” mozgalomnak, mehetünk vissza a helyszíni interjúkhoz, és újra hangosodnak a vesszen a remote üzenetek.

De legalább kapott egy sallert a live coding és házi feladatos interjúztatás: Mefi nagy örömére, aki régóta mondogatja, hogy ezek valójában csak a jelölt és az interjúztatók túráztatására jók, és semmilyen (vagy elhanyagolható) tényleges hasznot hoznak. Nem attól fogod megtalálni a jó jelöltet, ha egy lámpalázas interjú helyzetben ügyesen kódolja le a szökőév algoritmust. A mostani AI világban ez sokszorosan igaz, még akkor is, ha a jelölt a hívás túloldalán egy valódi ember, öt ujjal, virtuális háttér nélkül.

Orosz Geri két jó cikket is írt a témában, egyet az AI fakerekről, egyet meg arról, hogy inflexiós ponthoz érkezett a tech toborzás, ami új (és régi) interjúztatási módszereket követel.

20 éves a YouTube

Pontosan 20 éve, 2005. április 23-án töltötték fel az első videót (az elefántok előtt) az akkor még vadonatúj webkettes őrület weboldalra, amit YouTube-nak hívtak. A Google valószínűleg legtöbbet érő felvásárlása, a weboldal, ami azóta fogalom, platform, technológia és úgy lett-lesz a tévé gyilkosa, mint ahogy anno a 80-as években a videóval meg a rádióval énekelték.

Eredetileg videós randioldalnak indult, mert a készítők be akartak csajozni, aztán nézzük meg mi lett belőle. Adblocker (vagy előfizetés) nélkül már persze szinte nézhetetlen, pont úgy, mint a tévé!

Az epizódban elmerengtünk a saját meghatározó YouTube-élményeinken, és innen is emeljük a kalapot szakmánk egyik legnépszerűbb termékének, boldog születésnapot!

Lehet-e tanulni egy olyan vezetőtől, akit utálsz?

Illetve hát rossz-e az a vezető, aki őszinte, sallangmentes és nagyon releváns visszajelzést ad, csak éppen utána egy sarokba kucorogva akarunk sírni. Mindamellett, hogy lehet gyakorolni az empátiát és az extra mézes-mázas búgás nélkül is lehet emberi módon visszajelzést adni, sok hasznos gondolat van az alábbi írásban.

Blog for Engineering Managers
The manager I hated and the lesson he taught me
I was still a Software Engineer…
Read more

Minden más

Volt még kiszivárgott belső infókat mutogató Twitter feed, a Her című film és természetesen újabb hasztalan AI termékről/feature. Ezekről beszélgettünk a kilencedik Leadership Híradóban. Likesharesubscribe!

Show Notes

A következő interjúalanyod lehet, hogy egy AI scam?
https://leaddev.com/hiring/your-job-candidate-might-coordinated-ai-scam

AI fakers

The Pragmatic Engineer
AI fakers exposed in tech dev recruitment: postmortem
Imagine you’re the cofounder of a startup hiring its first few software engineers, and there’s a candidate who smashes the technical interview, and is the only one to complete the full coding interview – doing so with time to spare. Their communication style is a bit unconventional, but this could be explained by language differences, and isn’t a red flag. So, the promising candidate gets a thumbs up, and pretty soon they’re on screen in a non-technical final interview with the other cofounder, via video…
Read more

Tech hiring: is this an inflection point?

The Pragmatic Engineer
Tech hiring: is this an inflection point?
Before we start: I do one conference talk every year, and this year it will be a keynote at LDX3 in London, on 16 June. Organized by LeadDev, this conference is probably the largest engineering leadership gathering on the calendar, featuring more than 2,000 attendees and 150 speakers, across 3 stages. If you fancy meeting myself and The Pragmatic Engineer team of…
Read more

Her c. film, amiben a főhős “vibe kódolva” ír üdvözlőlapokat
https://en.wikipedia.org/wiki/Her_(2013_film)

Az első YouTube videó

Csak csajozni akartak, de közben létrehozták az internet történetének legnépszerűbb oldalát
https://qubit.hu/2025/04/23/csak-csajozni-akartak-de-kozben-letrehoztak-az-internet-tortenetenek-egyik-legnepszerubb-oldalat

Kiszivárgott céges infókat kiszivárogtató Twitter feed
https://x.com/TechEmails/status/1433837480449613839

Mit tanulhatsz egy olyan vezetőtől, akit utálsz:

Blog for Engineering Managers
The manager I hated and the lesson he taught me
I was still a Software Engineer…
Read more

AI hasztalanságok mára:
https://eftm.com/2024/01/ces2024-ai-powered-pet-health-system-from-australian-startup-ilume-241524
https://www.design-industry.com.au/ilume


💬 Csatlakozz az AVK Slackhez, ahol a hazai engineering, leadership, product, design és hasonló területen dolgozó szakemberekkel építünk közösséget: https://avkpodcast.hu/p/slack

Discussion about this episode